Kolik stojí půjčka? Rozdíly mezi poskytovateli jsou propastné
Půjčit si peníze se může zdát jako snadné řešení finančních potíží, ale realita je často mnohem složitější. Ceny půjček se totiž u jednotlivých poskytovatelů výrazně liší a mohou se vyšplhat do závratných výšin. Proto organizace Člověk v tísni dvakrát ročně zveřejňuje index odpovědného úvěrování. Pro lepší představu si vezměme modelovou půjčku ve výši 50 000 korun, kterou budeme splácet pravidelnými splátkami po dobu dvou let.
* Skutečné náklady jsou u těchto společností nižší, protože poskytují úvěry v nižších částkách nebo na kratší období. Údaje v grafu jsou pro srovnatelnost vždy počítány pro uvedený modelový příklad.
Srovnání bylo publikováno 26. 11. 2024.
U nejlepších bankovních půjček jako je mBank, Moneta Money Bank, Zonky, Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank se úroková sazba u takového úvěru pohybuje mezi 10 až 15 % ročně. To znamená, že celkové náklady na půjčku, tedy částka, o kterou ji přeplatíte, se obvykle vejdou do 10 000 korun. Z nebankovních společností vyšla nejlépe půjčka od Homecredit za kterou přeplatíte 11 600 Kč.
„Vyšší cena půjčky může mít svoje opodstatnění. Při půjčování peněz totiž platí jednoduchá rovnice: čím vyšší je riziko, že dlužník nebude schopen splácet, tím je půjčka dražší. Pokud ale věřitel žádá nazpět násobky toho, co si dlužník vypůjčil, stává se často sám příčinou, že dlužník nezvládá splácet a dostává se do dluhové pasti,“ popisuje David Borges.
Nebankovní společnosti, které se nacházejí v pomyslném středním pásmu, si za stejnou půjčku účtují 20 až 40 tisíc korun. To už je výrazně vyšší částka, kterou je třeba brát v potaz, ale může mít své opodstatnění pro rizikovost klienta. Mezi tyto společnosti patří například Creditea půjčka na účet od Providentu, hotovostní půjčka Provident, Creditportal půjčka nebo také Pojištěná půjčka a RazDva půjčka od společnosti Profi Credit Czech.
U Express cash je přeplatek 75 500 Kč, za malou krátkodobou půjčku od Zaplo by jste přeplatili 76,900 Kč, za půjčku Zaplo na splátky 78 600 Kč a za půjčku od Ferratum bank 106 700 Kč.
Ovšem největší riziko představují poskytovatelé, kteří se umístili na spodních příčkách žebříčku. Ti si za půjčku účtují úrokové sazby dosahující i stovek procent ročně. V takovém případě dlužník musí počítat s tím, že během dvou let zaplatí dvojnásobek toho, co si půjčil, nebo dokonce i více.
Mezi nejdražší poskytovatele dlouhodobých půjček aktuálně patří půjčka od CFIG Credit, ViaSMS půjčka či půjčka od FlexiFin. U některých z nich se úroková sazba pohybuje až kolem jednoho procenta denně. To v praxi znamená, že dlužník půjčku během dvou let přeplatí až pětkrát. Výsledný přeplatek je opravdu astronomický mezi 136 000 Kč až dokonce 301 300 Kč!
Je tedy zřejmé, že výběr správného poskytovatele půjčky je klíčový. Důkladně si prostudujte podmínky, porovnejte nabídky a dejte si pozor na skryté poplatky. V opačném případě se může půjčka, která se zdála jako snadné řešení, proměnit v noční můru. Pokud jste se již dostali do problémů se splácením u extrémně drahých půjček, můžete požádat o pomoc třeba Dluhovou poradnu od Člověk v tísni. Také můžete využít bezplatných služeb Finančního arbitra.
Zdroje:
https://www.clovekvtisni.cz/index-odpovedneho-uverovani-9433gp